13 mar 2024

Kultur

Serietecknandet blev ett sätt för Mark att bearbeta känslor och tankar

Mark Singleton. Foto: Föreningen Grunden
Mark Singleton. Foto: Föreningen Grunden

Mark Singleton är serietecknaren från Göteborg som under våren kommer medverka i Socionomen med utvalda seriestrippar och ”enrutingar”. Serierna innehåller ett brett karaktärsregister och är särskilt riktade till yrkesverksamma inom socialt arbete.

Tommy Johansson

Reporter

13 mar 2024

13 mar 2024

De kommande veckorna, från mars till maj, kommer det med jämna mellanrum dyka upp serier på socionomen.se. Serietecknaren i fråga heter Mark Singleton och är en av deltagarna på Föreningen Grundens dagliga verksamhet i Göteborg.

– Jag har tecknat sedan jag var tio år. Det var när jag började drömma på nätterna om en figur som heter ”Fången” som jag kom i gång, berättar han.

– Fången är en figur som drömmer om att bli fri men som också ifrågasätter friheten. Han undrar om man kan vara helt fri om man samtidigt är fånge i sin egen hjärna, säger Kalle Silfverleijon, enhetschef på Grunden.

För Mark har tecknandet blivit ett verktyg för att bearbeta händelser som har påverkat honom genom livet. Serierna gestaltas ofta i enrutingar, ibland seriestrippar, och kännetecknas av underfundiga och tänkvärda budskap. Förutom Fången dyker karaktärer som Oppfinnar Quajsa, Felix the Cat och Kapten Gamling upp. Serierna riktar sig bland annat till yrkesverksamma inom socialt arbete och till personer med funktionsnedsättning.

Fakta: Mark Singleton

Bor: Göteborg.

Ålder: 45 år.

Gör: Serietecknare på Föreningen Grundens dagliga verksamhet.

Aktuell: Medverkar på socionomen.se och i Socionomens nyhetsbrev med flera serier under våren.

Hur brukar du få idéer till dina serier?

– De kommer av sig själva. Jag behöver bara fokusera så kommer de.

Vad arbetar du på för sätt?

– Jag börjar med att teckna för hand. Sedan för jag över det till datorn där jag färglägger.

Finns det något ämne som du tycker är särskilt viktigt?

– Just nu handlar det mycket om hälsa.

Ofta är det ämnen som är aktuella för honom själv just för tillfället som styr innehållet i serierna, förklarar han. Om det finns en oro kring hälsa till exempel så kan serierna kretsa kring hälsoguider om fysisk eller mental hälsa.

– Andra gånger kan det handla om det politiska världsläget. Sedan är det ju en hel del serier som riktar sig till boendepersonal, beslutsfattare inom socialtjänsten, eller hur man kan utveckla daglig verksamhet, flikar Kalle in.

Det kan också bli en hel del serier om personerna på Grundens dagliga verksamhet. Det finns till exempel flera serier om Kalle, en som heter ”Kalle i rutan” och en med det lite mer effektfulla namnet – ”Kalle Röven”.

– Vi kanske kan skicka en av dem…, säger Kalle och skrattar.

Här nedanför kommer vi löpande fylla på med serier från Mark. Vi börjar med en enruting med Oppfinnar Quajsa:

Tommy Johansson

Reporter

13 mar 2024

13 mar 2024

Läs mer

Forskning
6 nov 2025

Politisk rädsla ett hinder för hemlösa

Att ha någonstans att bo är en mänsklig rättighet, men politiker fö...

Aktuellt
5 nov 2025

Stina röjdes av Malmö stad: ”Jag kan bli ihjälslagen”

Den tidigare pojkvännen misshandlade Stina och har fortsatt förfölj...

Nyheter
5 nov 2025

Skyddade personuppgifter sökbara för 29 000 anställda

Anställda med skyddade personuppgifter har slagit larm tidigare. Än...

Läs även

Aktuellt
5 nov 2025

Stina röjdes av Malmö stad: ”Jag kan bli ihjälslagen”

Den tidigare pojkvännen misshandlade Stina och har fortsatt förfölj...

Aktuellt
24 okt 2025

Filmtips: Höstens hjältar, fångar och aktivister

Från den slitande sjuksköterskan i Tyskland till fem överlevare frå...

Socialt arbete
23 okt 2025

Talita får driva vidare med alkoholförbud – ”Vi är oerhört lättade”

Domstolen: Ivo hade inte rätt att avslå Talitas ansökan att driva s...

Aktuellt
20 okt 2025

Studentenkät: Därför vill jag bli socionom

Socionomutbildning är bred och kan leda till många olika yrken. Vad...

Aktuellt
8 okt 2025

Malmö stad röjde skyddade identiteter – flera gånger

När Socionomen granskar en händelse från i mars, upptäckts en helt ...

Aktuellt
30 sep 2025

Nya boken Skärmbarnen: ”en slags jakt på hopp”

Vad händer när barnen sitter uppslukade framför skärmen timme efter...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.