21 maj 2021

Socialtjänst – LSS

Ökat behov av LSS-insatser under pandemin

Socialtjänstens insatser till personer med funktionsnedsättning har ökat under pandemin. Samtidigt har många kommuner dragit ner på daglig verksamhet och andra insatser, visar Socialstyrelsens årliga lägesrapport.

Foto: Getty Image

21 maj 2021

21 maj 2021

Socialstyrelsens årliga lägesrapport Insatser och stöd till personer med funktionsnedsättning Lägesrapport 2021 visar att socialtjänstens insatser till personer med funktionsnedsättning har ökat under pandemin.
Den fulla vidden av covid-19:s konsekvenser för enskilda brukare är ännu inte klarlagd, men Socialstyrelsen ger både ris och ros i sin rapport.

Bland annat tycks smittspridningen ha varit något lägre bland personer med funktionsnedsättning som har stöd från socialtjänsten jämfört med den övriga befolkningen.
De flesta brukare trivs också i sina boenden och känner sig även trygga och upplever att de har inflytande och får bestämma över sådant som de tycker är viktigt.

Som en följd av pandemin ställdes många insatser in 2020. Daglig verksamhet enligt LSS påverkades mest. Var tredje kommun minskade omfattningen av insatsen och en lika hög andel ställde in den helt, vilket bidragit till ökad isolering. Socialstyrelsen kan också se att mer lugnande medicin skrevs ut under 2020 än tidigare år.

Pandemin har även påverkat verkställigheten av nya beslut. Under 2020 inrapporterades drygt 5 000 ej verkställda beslut enligt socialtjänstlagen och LSS som berodde på covid-19.

Rapporten visar också att allt fler personer får insatser enligt LSS. Sedan 2010 har antalet personer med dessa insatser ökat med omkring 20 procent. Största ökningen återfinns inom kommunalt beslutad personlig assistans som sedan 2010 har ökat med 45 procent.

 

Foto: Getty Image

21 maj 2021

21 maj 2021

Läs mer

Debatt
2 jul 2025

"Socialsekreterares säkerhet är en demokratifråga"

Bör socialsekreterare likt poliser få tjänstenummer för att skydda ...

Verktyg
1 jul 2025

Mer fokus på medicinering än samtalsstöd inom palliativ vård

Forskaren: Samtalsstöd till personer i livets slutskede ses mer som...

Ledare
1 jul 2025

"3 råd till regeringen inför nya SoL"

Nu har den nya socialtjänstlagen trätt i kraft. Här ger Socionomens...

Läs även

Aktuellt
26 jun 2025

Barn i fängelse diskuterades i Almedalen – ”Otroligt allvarligt”

Kommer Kriminalvården kunna följa barnkonventionen? Det debatterade...

Aktuellt
26 jun 2025

"Finns bitar i det här som är väldigt komplicerat, svårt och farligt"

Stor enighet under Socionomens debatt om otillåten påverkan – tills...

Aktuellt
25 jun 2025

”Fängelsekulturen får ett starkt genomslag”

Vad kan Sverige vänta sig när ungdomsfängelser införs 2026? Vi fråg...

Aktuellt
24 jun 2025

Skåne avvecklar vårdval för Laro

I tio års tid har region Skåne haft fritt vårdval för lLaro. Men mo...

Aktuellt
23 jun 2025

HVB-utredningen föreslår omfattande förändring

Regeringens utredare vill göra om HVB till Hem för barn och unga, HBU.

Aktuellt
18 jun 2025

Boktips: Barn i Gaza berättar om sina liv i boken "Här var vårt hus"

Unik inblick, från barns perspektiv, om den brutala vardagen i krig...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.