Migrationsverket kritiseras för bristfällig handläggning

En färsk granskningsrapport visar på stora brister vid handläggning av anknytningsärenden. Nu efterlyser Riksrevisionen åtgärder.

Av: Jenny Palmqvist

Webbredaktör på Socionomen

22 apr 2021

22 apr 2021

Riksrevisionen riktar skarp kritik till både regeringen och Migrationsverket i den färska granskningsrapporten ”Att komma till Sverige som anhörig – rättssäkerheten i anknytningsärenden” (20 april 2020)

Riksrevisionen har granskat om och hur Migrationsverket och utlandsmyndigheter som svenska ambassader och konsulat, säkerställer att handläggningen av anknytningsärenden håller hög rättslig kvalitet. Och kommit fram till att det finns stora brister –  framför allt när det kommer till att säkerställa den sökandes identitet.

En förklaring till den bristfälliga hanteringen kan vara att Migrationsverket inte har försett utlandsmyndigheterna med teknisk utrustning, kompetensutveckling och vägledning i tillräckligt stor utsträckning.  Något som behövs för att  granska äktheten i dokument och id-handlingar. När väl ärendet når Migrationsverket i Sverige gör handläggarna endast ytliga kontroller.

Granskningen visar också att Migrationsverkets kvalitetssäkring under handläggningen är svag. Särskilt när handläggarna självständigt beslutar om att bevilja uppehållstillstånd.

Riksrevisionen bedömer även att det finns en risk att regeringens resurstilldelning inte är tillräcklig i relation till uppställda mål och krav för verksamheten.

Riksrevisionens rekommenderar nu följande åtgärder:

– Migrationsverket bör se över och förbättra arbetet med att klarlägga den sökandes identitet, samt säkerställa kompetensförsörjningen för arbetet med anknytningsärenden och utveckla uppföljningen av den rättsliga kvaliteten i handläggningen.

– Regeringen bör utreda ansvarsfördelningen och den organisatoriska strukturen när det gäller att klarlägga den sökandes identitet och utreda förutsättningarna för att Migrationsverket enklare ska kunna ta del av nödvändiga uppgifter från andra myndigheteter.

FAKTA ANKNYTNINGSÄRENDEN
Ansökan om uppehållstillstånd för en person som vill flytta till en anhörig i Sverige kallas för anknytningsärende. Under 2020 fattade Migrationsverket beslut i drygt 39 000 sådana ärenden. Det är därmed det näst vanligaste skälet till uppehållstillstånd i Sverige.

 

 

Av: Jenny Palmqvist

Webbredaktör på Socionomen

22 apr 2021

22 apr 2021

Läs mer

Krönika
17 apr 2026

”Vem lyssnar när forskare talar – och när talar de?”

Forskningen har sitt eget, ofta långsamma, tempo. Samtidigt pågår v...

C-uppsatser
15 apr 2026

Svårt för unga att definiera psykiskt våld

Unga har en tendens att över tid omförhandla och legitimera kontrol...

Aktuellt
15 apr 2026

Sverige sticker ut gällande barn i häkte

Häktning av unga under 18 år är mer än dubbelt så vanligt i Sverige...

Läs även

Aktuellt
15 apr 2026

Sverige sticker ut gällande barn i häkte

Häktning av unga under 18 år är mer än dubbelt så vanligt i Sverige...

Aktuellt
13 apr 2026

Socionomutbildningen görs om

I dag meddelade regeringen att socionomutbildningen får reviderade ...

Aktuellt
7 apr 2026

Socionomstudenterna blir fler – men inte lärarna: ”Kvaliteten kan påverkas”

Antalet socionomstudenter har ökat kraftigt i Sverige de senaste år...

Aktuellt
25 mar 2026

Grova förolämpningar på mejl ledde till åtal

Otrevliga mejl ledde till det första åtalet om förolämpning mot soc...

Aktuellt
24 mar 2026

Närmare hundra anmälningar – bara ett åtal

✓ Karta: Så många anmälningar har gjorts i varje region. ✓ Vad räkn...

Aktuellt
23 mar 2026

Boktips: Livet med diagnos och svensk integrationspolitik

I boken Imorgon ska jag vara som alla andra möter man reflektioner...

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Socionomen.